урок А. П. Чехов "Скрипка Ротшильда" вч. Галуша О.В.
Тема: Про що плаче скрипка? Воскресіння людської душі в оповіданні А. П. Чехова
"Скрипка Ротшильда".
Мета: навчальна: підвести учнів до розуміння специфіки чеховської прози, сутності лаконізму; прослідкувати за змінами, які відбуваються в душі Якова; проаналізувати, як Чехов відноситься до своїх героїв; вчити розуміти співрозмовника; вільно мислити в процесі діалогу; шукати загальну істину; формувати навички аналізу художнього твору; розвиваюча: розвивати асоціативне та логічне мислення; естетичний смак; формувати особистий погляд на світ; вміння висловлювати і відстоювати свою точку зору;
виховна: виховувати добре ставлення до людей, співчуття, доброту, розуміння істинно – духовних цінностей
Обладнання уроку: портрет Чехова, репродукція М. Шагала «Скрипач на даху», фотовиставка, презентація.
Епіграф: «… тим сильніше співала скрипка».
А. Чехов.
Хід уроку
I. Мотивація навчальної діяльності
Інтерактивна вправа "Мікрофон"
— Як ви уявляєте собі, що таке справжнє життя?
— Що є його основою?
— Коли життя буває цікавим, активним, різноманітним?
— Як не розмінятися на дрібниці?
— Чехов говорив: "У людини все повинно бути прекрасним: і обличчя, і одяг, і душа, і
думки". Як ви розумієте ці слова?
II. Оголошення теми, мети уроку
Слово учителя. Ніхто не розумів так ясно і тонко, як А. П. Чехов, трагізм дрібниць життя, ніхто до нього не вмів так нещадно правдиво намалювати людям ганебну і тужливу картину їхнього життя в тьмяному хаосі міщанської буденності. Так, наше буденне життя складається з дрібниць. Та нажаль за цими дрібницями людина інколи не помічає головного. І коли настає мить підбиття підсумків, перед людиною постають питання: Чого я досяг за життя? Для чого жив? Що залишаю після себе? Це вічні питання людства…
Яку ж відповідь дає нам Чехов в оповіданні «Скрипка Ротшильда» на ці питання, ми спробуємо відповісти простеживши еволюцію внутрішнього світу Якова Бронзи, дослідивши причини його духовного переродження. Окрім цього ми переглянемо репродукції картин, прослухаємо уривок з опери Флейшмана «Скрипка Ротшильда» і спробуємо вирішити проблемне питання нашого заняття – Про що плаче скрипка?
2. Учні про А.Чехова
3. Етап «першовідкриття» тексту.
- Які враження справив на вас твір?
- Приємно чи неприємно вразив вас цей твір?
- Що для вас залишається незрозумілим?
- Чи легко було читати оповідання?
ІІІ. Надання необхідної інформації
Метод Е. де Боно «Шість капелюхів мислення»
ІV. Інтерактивна вправа «Шість капелюхів мислення»
1. Організація учнів до роботи. Вчитель нагадує учням правила роботи у капелюхах:
Білий капелюх відповідає лише за підбір об’єктивних фактів, об’єктивної інформації.
Чорний – відповідає за пошук негативних сторін, вад, недоліків.
Жовтий – відповідає за пошук позитивних сторін, переваг.
Зелений – відповідає за творчий пошук, генерування нових ідей, альтернативних підходів.
Червоний – відповідає за прояв емоцій, почуттів, інтуїції.
Синій – відповідає за аналіз усього розумового процесу (це рефлексія мислення),
планування, визначення мети і висновків.
2. Робота в групах. Учні об’єднуються в 5 груп за кольором капелюхів. Кожна група отримує завдання, для виконання якого дається 10 хвилин, після чого йде обговорення. Учитель виступає у ролі модератора уроку (синій капелюх) і після виступу кожної групи задає питання іншим групам з метою виявлення розуміння учнями того чи іншого типу мислення капелюхів, а в кінці уроку підводиться загальний підсумок уроку.
Завдання для груп