Ліцей. с.Павлівка

Калинівської міської ради Вінницької області

Ліцей. с.Павлівка Калинівської міської ради Вінницької області

Написання власних іменників з великої букви. 3клас В.І.Кривошея

Тема. Власні та загальні іменники. Написання власних іменників з великої букви.

Мета: Ознайомити учнів з поняттями „власні іменники", „загальні іменники". Спонукати учнів вживати у мовленні нові мовознавчі терміни. Закріплювати навички написання власних іменників. Розвивати спостережливість, увагу, навички каліграфічного письма. Виховувати любов до рідного краю, любов і повагу до художника і поета Т. Г. Шевченка .

                       Обладнання: портрет Т. Г. Шевченка, малюнок «Тарасової гори в Каневі», таблиця „Власні та загальні іменники", картки, таблиця з загадками, підручник.                                                                                                          

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу (урок-гра).

                                                 Хід уроку

I.Організація класу

І знову кличе дзвоник в клас,

Знання нові чекають нас.

Ми дуже любим рідну мову,

Її мелодію чудову,

Тож починаємо урок.

На уроці всі будемо:

Уважні,

Розумні,

Організовані,

Кмітливі.

– Діти, сьогодні до нас на урок завітала Снігова Королева. У руках у неї скринька з подарунками. Хто буде добре працювати на уроці, той за кожну правильну відповідь буде отримувати фішку-сніжинку. Їх кількість вплине на вашу оцінку за урок.

IІ. Актуалізація опорних знань

1. Робота в парах

– Діти, у вас на партах лежать аркуші, на яких написані слова (лінь, уважність, активність, неуважність, наполегливість, старанність, спостережливість, цікавість).

Які з цих слів заважають вчитися?

(Лінь, неуважність).

А які б ви хотіли запросити на урок?

(уважність, активність,  наполегливість, старанність, спостережливість, цікавість)

До якої частини мови належать ці слова?

( Ці слова належать до частини мови-іменник).

Що називається іменником?

2. Перевірка домашнього завдання

а) Конкурс на найцікавішу казку (Вправа 283, с.120).

б) Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»

       Яка частина мови називається іменником?

( Іменник-це частина мови, що означає назву предмета і відповідає на питання    хто?   що?)

       Які іменники належать до істот, а які до неістот?

( Назви істот відповідають на питання хто? - дитина,  метелик,  лижник. Назви неістот відповідають на питання що? – машина,   кавун,     зима).

3. Робота за картками (в парах)

Учні працюють самостійно. Потрібно розкласти слова у два конверти:

стіл, корова, учень, книга, пальто, ведмідь, зима, листя, заєць, машина.

             назви істот                                                             назви неістот

4. Хвилинка поезії

Течеводаз-підявора

яромнадолину.

Пишаєтьсянадводою

червонакалина.

Роз'єднайте слова і запишіть у зошит.

Хто написав ці рядки?

Підкресліть іменники.

5. Каліграфічна хвилинка.

Щоб правильно писати,

 Хвилинку каліграфії треба розпочати

 Сядемо рівненько,

 Букви виведемо гарненько.

Тт  Шш  Дд  Кк

Канів  Дніпро  Тарас Шевченко

-А чому слова в каліграфічній хвилинці ми написали з великої букви?

III. Мотивація навчальної діяльності.

Повідомлення теми і завдань уроку

-         Сьогодні ми познайомимося із власними і загальними іменниками.

IV.  Вивчення нового матеріалу

1.     Пояснення нового матеріалу

-        

Назви річок, озер

Складання асоціативного куща.

Імена, прізвища, по батькові

Назви міст, сіл, вулиць

 

 

Назви

 

Власні іменники

 

 

 

 

Клички тварин

Назви гір, морів

         

Назви країн

 

 

 

 

 

 

 

 

Власні назви - прізвища, імена, по батькові людей; клички тварин, назви країн, міст, сіл, вулиць, річок, морів, гір –  пишуться з великої букви. Наприклад: Шевченко Тарас Григорович, кіт Пушок, Україна, Київ, Калинівка, Хрещатик, Дніпро, Чорне море,  Карпати.

– Загальні назви – село, місто, країна, учень, вулиця, імена – пишуться з малої букви.

2. Робота за таблицею «Власні та загальні назви»

3. Робота з підручником

1.  Бесіда про велич поета Т.Шевченка.

     Хто такий Т. Г. Шевченко?

    Т. Г. Шевченко-видатний український художник і поет. Прожив усього 47 років, із яких 24 роки був у кріпацтві, 10 років мучився у солдатській неволі на засланні і лише 13 років був вільною людиною. Трагічною була доля Т.Г.Шевченка. але його життя, як зірка: яскраво запалало, але швидко погасло. Та сяйво його творів палає і зараз. Український народ свято шанує пам’ять Т.Г.Шевченка. Адже Шевченко для нас – це не тільки те, що вивчають, а й те, чим живуть у глибині душі.

     Чому поета знають у всьому світі?

     Він своїми віршами закликав народ боротися за волю.

2.  Учні складають розповідь за малюнком. Вправа 284, с.120. (Виписати власні назви).

3.  Читання правил про власні і загальні іменники за таблицею.

4.  Доберіть з довідки загальну назву для кожної групи власних назв. Вправа 285, с.120.

5.  Фізкультхвилинка.

Час настав для відпочинку,

Розпочнем фізкультхвилинку.

(Музична фізкультхвилинка)

V.Закріплення вивченого матеріалу.

1. Гра «Сплетемо віночок власних і загальних іменників».

На дошці на квітах записані слова:

Південний Буг, ріка, вулиця, Лісова, Карпати, гори, прізвище, Шевченко, місто, Калинівка, село, Павлівка, кіт, Пушок.

2.  Робота з сигнальними картками.

-Учитель називає іменники, якщо це власні іменники –то діти показують червону карточку, а якщо загальні іменники – то зелену карточку.

Слова: Іван, Україна, діти, ліс, Забіла, композитор, дівчинка, Петрович, Мурчик, село, Людмила, Карпати.

3. Акровірш

– Діти, прочитайте загадку-акровірш. Відгадавши її, ви дізнаєтесь назву країни, в якій ми живемо.

У мене є єдина

Країна-Батьківщина.

Радію їй й бажаю

Аби цвіла, як рай.

Їй я пісень складаю,

Навіки прославляю…

А ти назви цей край…

Діти.

Україна.

4. Гра  «Моя Україна»

– У вас на партах карта України. Попрацюйте у парах.

 Випишіть  5 іменників-назв міст України і 5 іменників-назв річок України.

(Перевірка).

       Як пишуться  ці іменники? Чому?

(Ці іменники пишуться з великої букви тому, що це власні назви).

4. Інтерактивна вправа «Карусель» Робота в групах.

– Пропоную вам покататися на каруселі. Кожна група отримує фломастери різних кольорів. На партах лежать аркуші паперу, де вам треба записати назви сіл (перший аркуш), клички тварин (другий аркуш), імена людей (третій аркуш). Працювати над кожним завданням  будете по 1 хвилині, а потім за сигналом вчителя перейдете до другого завдання. Уважно прочитайте записи попередньої групи і напишіть свої іменники, не повторюючись.

(Перевірка).

       Як пишуться  ці іменники? Чому?

(Ці іменники пишуться з великої букви тому, що це власні назви).

5. Гра „Пригадай і відтвори"

 Учитель роздає картки, які потрібно заповнити.

Прізвище -

Ім'я -

По батькові -

Назва твого села -

Назва твоєї вулиці -

Назва найбільшої річки на Україні -

Клички домашніх тварин -

6.  До загальних назв допишіть власні.

Поет - …                  місто - …               гори - …

Село - …                  річка - …               дівчинка - …

VI. Підсумок уроку

Гра "Незакінчені речення".

На сьогоднішньому уроці я навчився...

Власні іменники потрібно писати...

Загальні іменники потрібно писати...

Найцікавішим завданням на уроці було...

-         Підраховування фішок. Оцінювання роботи учнів на уроці.

VII. Домашнє завдання

Вивчити правила про власні і загальні іменники, виконати завдання на карточках.

Всі ви, діти, молодці,

Гарно працювали!

Але дзвоник пролунав,

Він мені і вам сказав,

Що урок вже час кінчати,

Треба йти відпочивати. 

 

    ;